En iyi Klima / Sizi Serinletmeye gölgemiz Yeter...
Daikin N Serisi Klimalar

KLİMA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN BİLGİLER

Klima Nedir? Klima Nedir?
Klima Tipleri Ve Kısa Klima Tarihi Klima Tipleri Ve Kısa Klima Tarihi
Klima Cihazları Nasıl Soğutur? Klima Cihazları Nasıl Soğutur?
Klima Cihazları Nasıl Isıtır? Klima Cihazları Nasıl Isıtır?
Salon Tipi Split Klimalar Salon Tipi Split Klimalar
Duvar Tipi Klimalar Duvar Tipi Klimalar
Pencere Tipi Klimalar Pencere Tipi Klimalar
Yer Tavan Tipi Klimalar Yer Tavan Tipi Klimalar
Klima Seçiminde ve Montajında Dikkat Edilecek Hususlar Klima Seçiminde ve Montajında Dikkat Edilecek Hususlar
Klimanın Teslimi Esnasında Dikkat Edilecek Konular Klimanın Teslimi Esnasında Dikkat Edilecek Konular
Klima Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken  TİCARİ Konular Klima Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken TİCARİ Konular
Klima Cihazları İçin Servis Ne Kadar Önemlidir? Klima Cihazları İçin Servis Ne Kadar Önemlidir?
Klima Kullanıyorsanız Bunlara Dikkat Etmelisiniz Klima Kullanıyorsanız Bunlara Dikkat Etmelisiniz
Klima Sağlığa Zararlımıdır? Klima Sağlığa Zararlımıdır?
Split Tipi Klimalarda Arıza Durumunda İlk Bakılacak Noktalar Split Tipi Klimalarda Arıza Durumunda İlk Bakılacak Noktalar
Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Hangi Kapasitede Klima Seçmeliyiz? Hangi Kapasitede Klima Seçmeliyiz?
Klima İçin Servis Hizmeti Ne Kadar Önemlidir? Klima İçin Servis Hizmeti Ne Kadar Önemlidir?
A sınıfı klima ile G Sınıfı klima arasında ne fark vardır? A sınıfı klima ile G Sınıfı klima arasında ne fark vardır?
Klimalar kaç dereceye kadar ısıtma/soğutma sağlamaktadır? Klimalar kaç dereceye kadar ısıtma/soğutma sağlamaktadır?
Klimalara kaç amper sigorta takılmalıdır? Klimalara kaç amper sigorta takılmalıdır?
Klimalarınızda heat pump özelliği var mı? Klimalarınızda heat pump özelliği var mı?
Kumanda kullanımı için geniş bilgi alabilir miyim? Kumanda kullanımı için geniş bilgi alabilir miyim?
Klimalarda hangi filtreler bulunmaktadır? Klimalarda hangi filtreler bulunmaktadır?
Anti bakteriyel filtre nedir, klimalarınızda var mı? Anti bakteriyel filtre nedir, klimalarınızda var mı?
Klima bakımı ücretli midir, bakımı nasıl yapılıyor? Klima bakımı ücretli midir, bakımı nasıl yapılıyor?
Klimayı yaz/kış konumunda nasıl kullanabilirim? Klimayı yaz/kış konumunda nasıl kullanabilirim?
İyonizer Filtre nedir? İyonizer Filtre nedir?
Klima dış ünitesinde karlanma neden meydana gelir? Klima dış ünitesinde karlanma neden meydana gelir?
Klimalardaki ısıtma modunda soğuk üfleme neden olur? Klimalardaki ısıtma modunda soğuk üfleme neden olur?
Klima dış ünitesinden su damlaması normal mi? Klima dış ünitesinden su damlaması normal mi?
Klimamdan ses geliyor, ne yapmalıyım? Klimamdan ses geliyor, ne yapmalıyım?
Klimadan koku gelmesinin nedeni nedir? Klimadan koku gelmesinin nedeni nedir?
Klimanın filtresi ne kadar sık değiştirilmeli? Klimanın filtresi ne kadar sık değiştirilmeli?
Tek bir klima cihazı ile aynı anda iki odayı soğutup ısıtabilir miyim? Tek bir klima cihazı ile aynı anda iki odayı soğutup ısıtabilir miyim?
Klimacı bir arkadaşım var, piyasanın çok altına bana montaj yapabileceğini söylüyor. Böyle bir durumda cihazın garantisiyle ilgili her hangi bir sorunla karşılaşır mıyım? Klimacı bir arkadaşım var, piyasanın çok altına bana montaj yapabileceğini söylüyor. Böyle bir durumda cihazın garantisiyle ilgili her hangi bir sorunla karşılaşır mıyım?
Klimanın montajını kendim yapabilir miyim? Klimanın montajını kendim yapabilir miyim?
Inverter teknolojisi nedir ? Inverter teknolojisi nedir ?
Split Klima kullanımı dünya çapında Neden çok popüler ? Split Klima kullanımı dünya çapında Neden çok popüler ?
Split Klimalar neden ve nezaman geliştirildi ? Split Klimalar neden ve nezaman geliştirildi ?
Split Klimaların, merkezi sistem ve pencere tipi klimalarla kıyasla avantajları nedir ? Split Klimaların, merkezi sistem ve pencere tipi klimalarla kıyasla avantajları nedir ?
Klimamı ısınma amaçlı kullanırken nasıl en yüksek verim alabilirim? Klimamı ısınma amaçlı kullanırken nasıl en yüksek verim alabilirim?
Heat Pump ne demektir? Heat Pump ne demektir?


Klimalar insanların daha rahat ve verimli yaşaması amacıyla kapalı ortamların havasını soğutan, nemini alan, isteğe bağlı olarak ısıtan toz ve partikülleri filtre eden cihazlardır. Konutlardan araçlara, işyerlerinden eğitim mekanlarına kadar tüm alanlarda kullanılmaktadırlar.


Klima artık lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç duyulan bir cihaz olmuştur. Bunu oluşturan ana etken gelişen teknoloji ile bütünleşen klimalardan daha az enerji ile daha fazla verim alınmasıdır.


Hızla gelişen klima teknolojisini yakından takip edemediğimiz için ısıtma ve soğutma ihtiyacımızın karşılanmasında klimaların maliyetlerinin ve harcamalarının yüksek olduğunu düşünüyoruz... Bunun aksine teknolojideki gelişmelerle bütünleşen klimalar oldukça ekonomik ve sessiz hale geldi. Elektrik harcamaları ve bakım maliyetleri azaldı. Yeni cihazlarda az enerji harcanarak çok kaliteli hava elde edilmektedir. Isıtma ve soğutma özelliklerinin yanında teneffüs ettiğimiz havayı kötü koku ve partiküllerden arındırarak temizlemektedirler.


Klimalarda uygulanan elektrostatik ve karbon filtreleme yöntemlerine antifungus kaplama özelliği de eklenerek sterilizasyon artırılıp hava kalitesi yükseltildi. Uzaktan kumanda sistemine kazandırılan I FEEL (hissediyorum) özelliği sayesinde klimanız ortamın  ısı derecesini sizin ısı ihtiyacınıza göre en yakın değerlerde dengeleyebilmektedir.


Sağlık koşullarına uygun ideal ısıtma ve soğutma sağlayan klimalar ısı pompası özelliği ile 0 c nin üzerindeki sıcaklıklarda çok ekonomik ısıtma sağlarlar. Havadaki nemi alarak ideal konfor şartlarını oluştururlar. Otomatik sıcaklık kontrolü ile ortamın ısısını ölçerek arzu edilen sıcaklık derecesi elde edilene kadar çalışmayı sürdürerek dış hava şartlarına rağmen iç ortamdaki ısıyı sabit tutarlar.


Otomatik ve mekanik hava yönlendirme kanatçıkları sayesinde havayı sağa sola, aşağı yukarı homojen bir biçimde dağıtırlar. Böylece klimadan kaynaklanan rahatsızlıklar da önlenmiş olur. FUZZY konumunda mikroişlemci kontrolü ile kullanıcı alışkanlıklarını belirleyerek sıcaklık ayarı ve fan hızı seçimini hafızadan yapabilmektedir. Antibakteriyel filtreler kullanıcı tarafından hiçbir zorluk çekilmeden sökülüp yıkanabilir şekilde yeniden tasarlanmıştır. SLEEP (uyku) konumunda uyku için ideal konfor şartları oluşturularak ortam ısısı 7 saate kadar kontrollü olarak azaltılıp artırılmaktadır. Ortamın ısı değerini kumandadan öğrenebilmekteyiz.


Bu gelişmelerden en faydalı şekilde istifade edebilmek için mutlaka teknik destek alınmalıdır.Klimanın tarihi insanlık kadar eskidir.  İlk insanlar vücut ısılarını koruyabilmek ve kişisel konfor yaratmak için hayvan derilerini kullanıyorlardı. Daha sonraları Mısırlı egemen sınıf, palmiye dallarıyla kendisini serinleten esirler kullandı. Romalılar ise meşhur hamamlarında ventilasyon ve ısıtma sistemleri kullandılar. Orta Çağlarda Leonardo Da Vinci yakın bir arkadaşının evinin odalarını havalandırmak için su gücü ile çalışan bir fan yaptı.


Havalandırma ve merkezi ısıtma sistemleri 19'uncu yüzyılda hızla gelişti. Fanlar, buhar kazanları, radyatörler icat edildi ve kullanılmaya başlandı. 1844'de John Gorrie (1803-1855) U.S Marine Hastanesi'nin (Florida) yöneticisi, yeni soğutma makinesini tanıttı. Bu dünyadaki ilk ticari soğutma ve havalandırma makinesiydi.


Klima, ilk büyük kullanım alanını 1920'li yılların başında tiyatrolarda buldu. Diğer önemli dönüm noktası 1930'da Du Pont şirketinden Thomas Midgley'in  Freon soğutucuyu geliştirmesi oldu. Hızla devam eden teknik gelişmeler sonucunda 1950'li yıllardan itibaren split tip klima cihazları kullanılmaya başlandı.


İklimlendirme, havayı ısıtan, soğutan, temizleyen, çeviren bir süreçtir ve sürekli olarak ortamın nem içeriğini kontrol etmektedir. Günümüzde insanların daha rahat ve verimli yaşayabilmek için klima cihazlarını tercih ettikleri görülmektedir.


Birkaç yıl öncesine kadar klima lüks olarak kabul edilmekteydi. İnsanlar evlerinde ya da işyerlerinde sıcaktan bunalsa da klimalara pek rağbet etmiyordu. Ancak aradan geçen birkaç yılda çok şey değişti. Artık klimanın bulunmadığı iş yerlerinde kimse çalışmak istememektedir. Önce işyerlerindeki duvarları yıkan klimacılar, artık evlerin eşiklerinden de içeri girmeye başladı. Bu gelişme pazarı büyüttü, hem üreticiler, hem de ithalatçılar faaliyetlerini arttırdı.


Klimanın lüks ürün olmaktan çıkıp ihtiyaç haline dönüşmesi, pazarın da sürekli büyüyen bir konuma gelmesini sağladı. Bu da sektörde bir marka enflasyonu yarattı.


Bugün 100’den fazla markanın bulunduğu,  hızla büyüyen bu pazar, birçok sorunu da beraberinde getirdi.


Hangi marka daha iyidir,


Klima nasıl kullanılmalıdır,


Klima nasıl soğutur,


Klima seçerken nelere dikkat edilmelidir,


Klima bakımını nasıl yapabiliriz,


Klima seçimi konusunda kimlere güvenebiliriz, vb.


Klima sektörü endüstriyel ve bireysel klimalar olarak ikiye ayrılmaktadır. Endüstriyel klima sektörü yıllardır faaliyette olan bir konu olduğu için taşlar yerine oturmuş durumdadır. İmalatçı ve satıcı bilinçlenmiş ve bilinçli bir servis ağı kurulmuştur. Ancak bireysel klima sektörü, dünyada özellikle de ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmakta ve hızla büyümektedir.  Dolayısıyla yukarıda saydığımız bir çok problemin olması da ilk aşamada normal gibi görünmekle birlikte, istenen, geçiş sürecinin kısa sürmesidir.


Klima nasıl soğutur?


Klimadaki soğutma çevrimi, evimizdeki buzdolabından farklı değildir. Kompresörün sıkıştırma etkisiyle kondanserde sıvı haline getirilen freon gazı, evaporatörde püskürtülerek gaz haline getirilir. Bu süre içinde ortamdan emilen ısı, dış ortama atılır.


İklimleri Değiştiren Cihaz: Klima


Klimayı kısaca kapalı mekandaki sıcaklığın, nemin ve hava hareketlerinin dışarıdaki hava şartlarından bağımsız olarak denetlenmesinde kullanılan cihaz olarak tanımlayabiliriz.


Klimalar çalışma prensipleri ve teknik özelliklerine göre ikiye ayrılmaktadır. Bunlar;  “merkezi sistem” olarak adlandırılan endüstriyel klimalar, “bireysel klimalar” olarak adlandırılan pencere tipi, split ve portatif klimalardır.


Merkezi sistem endüstriyel klimalar, oteller, iş merkezleri ve sanayiye hizmet veren soğutma grupları klima santrallerini ve değişken debili çok üniteli multı-splıt üniteleri kapsamaktadır.


Bireysel klimalar da yoğun olarak ev ve işyerlerinde kullanılmaktadır. Pencere tipi klimalar, yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Ancak son yıllarda duvar tipi split klimaların çok fazla tutulmasıyla ikinci planda kalmıştır. Pencere tipi klimalar, yerleştirilecekleri mekanda uygun bir pencereye, camın kesilmesi ve bu pencerenin iptal edilmesi yoluyla monte edilmektedir. Pencere tipi klimalar; tek bir gövde üzerinde paket bir ünite olduğundan daha sesli çalışırlar , ayrıca montaj yeri temini ve uygulanması daha zordur.


Split tip klimalar, kullanım, yerleştirme ve temizleme kolaylıklarının yanı sıra, işlevsellikleri ve estetik açıdan da pencere tipi klimalara göre daha çok tercih edilmektedir. Split tip klimaların en büyük özelliği mekanda istenen herhangi bir yere yerleştirilebilmeleridir. Split tip klimaların duvar, yer, asma tavan ve kanallı tipleri mevcuttur, Aynı zamanda iç ve dış olmak üzere iki üniteden oluşmaktadır. Kondanser dış ünitede yer alırken, hava ve soğutma ünitesi iç mekandaki ünitede yer almaktadır.  Split tip klimalar mekan içindeki ısıyı istenen ve önceden ayarlanan düzeyde otomatik olarak tutma özelliklerine sahip olduğu gibi programlanma olanağıyla da otomatik olarak açılıp kapanabilmektedir. Uzaktan kumandayla çalışabilmesi ve kullanım rahatlığı nedeniyle pencere tipi klimalara oranla split tip klimaların daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır.


Klimalarda arıza nedenlerinin yüzde 95'i montaj ve seçim hatalarından kaynaklanmaktadır. Bir buzdolabı alır gibi bayiye gidip, klima alamazsınız ya da klimayı evinize getirip çalıştırmaya başlayamazsınız. Bunun için özel eğitilmiş elemanlara ihtiyaç vardır. Ülkemizdeki klima sektörünün en büyük sorunu da bu noktada başlamaktadır.


Klima üretici ve satıcılarının, satıştan sonra da tüketiciye hizmet verecek kalitede, yeterli teknik elemanları bünyelerinde bulundurmaları gerekmektedir.Genel olarak Klimaları, endüstriyel ve kişisel olarak ikiye ayırmak mümkündür. Endüstriyel klimalar, büyük sanayi işletmeleri, iş merkezleri, oteller v.s gibi geniş ölçekli ihtiyaçlara cevap veren multi-split tipteki klimalardır. Daha küçük ölçekte ihtiyaçları olan (ev, ofis) alanlarda kişisel klimalar tercih edilmektedir.Klima cihazları R22 gazının buharlaşma ve yoğunlaşma özelliğinden faydalanarak ortamda bulunan ısıyı dışarı atarlar. Split klimalarda iç ünite içinden geçen gaz ortamdaki ısıyı emerek buharlaşır. Bu sayede ortam soğur. Buharlaşan R22 gazı dış üniteye geldiğinde yoğuşur ve emdiği ısıyı dışarı atar. Bu işlem gerçekleşirken yalnızca iç ve dış ünitedeki fan motorları ve gazın cihaz içindeki dolaşımını sağlayan kompresör elektrik enerjisi harcar.Türkçe karşılığı ısı pompası anlamına gelen heat pump özellikli klimalar elektrik enerjisini direkt olarak ısıya çevirmek yerine dışarıdaki ısıyı içeriye taşıyarak ortamı ısıtırlar. Heat pump özelliği olan klimalar sogutmayı gerçekleştirdikleri gibi ısıtmayı da R22 gazını yoğuşturarak ve buharlaştırarak gerçekleştirirler. Isıtmanın yapılabilmesi için dış üniteden geçen gaz buharlaşarak dışarıdaki ısıyı emer ve iç üniteye geldiğinde yoğunlaşarak emdiği ısıyı ısıtılması istenilen ortama bırakarak ısıtmayı gerçekleştirir.Klimaların ne kadar iyi ısıttığı veya soğuttuğu dış ve iç hava sıcaklığına bağlıdır. Dış hava sıcaklığı arttıkça klimaların soğutma performansları düşer. Dış hava sıcaklığı düştüğünde ise ısıtma performansları düşer.Heat pumplı klimalar dış hava sıcaklığının 7 C civarında olduğu durumda oldukça ekonomik ısıtıcılardır. Bu nedenle kışın ılık geçtiği dönemlerde, ilkbahar ve sonbaharda diğer ısıtıcıların yerine tercih edilebilirler.Özellikle mağaza ve toplantı salonu gibi insan sirkülasyonunun fazla olduğu geniş mekanlar için idealdir. Yüksek hızlı ve güçlü fan sistemleri ile homojen hava dağılımını sağlarlar. Standart olarak ek ısıtıcı takviyelidirler. Bu sayede heat pump ısıtma sistemini destekleyerek düşük dış ortam sıcaklıklarında da sorunsuz çalışırlar.Bir iç ve bir dış veya bir dış birçok iç üniteden oluşan bu klimalar oldukça düşük ses seviyesinde çalışırlar. İç ünitelerle dış ünite arasında bakır boru, elektrik kablosu, drenaj hortumu, izole ve bandajdan oluşan bağlantının olması gerekir. Montaj uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Duvar tipi split klimaların 7000 Btu/h ile 30000 Btu/h kapasiteler arasında değişik modelleri vardır. Konutlarda da problemsiz olarak kullanılabilmektedirler.Ekonomik olarak düşünüldüğünde penceretipi klimalar en uygun fiyatlı çözümlerdir. Montajı kolaydır ve gerektiğinde başka mekanlara rahatlıkla taşınabilirler. Sınırlı da olsa taze hava girişine müsade ederler. Bu avantajlarına rağmen birçok mekanda estetik olmayışları ve ses seviyelerinin yüksekliği nedeni ile tercih edilmemektedirler.Hem tavan hem de yere monte edilebilme özellikleri ile bu klimalar mağaza, ofis gibi makanlar için en ideal montaj ve estetik olanaklarını sunmaktadırlar. Salon tipi klimalarda olduğu gibi yer tipi klimalarda da ek ısıtıcı takviyesi vardır. Uzaktan kumandalı modelleri mevcutttur.Klima kullanım alışkanlığı ülkemizde yeni yeni gelişmeye başlamıştır. Pazardaki ürün/fiyat çeşitliliği ve marka bolluğu karşısında tüketicilerimiz karar verme süresince oldukça zorlanmaktadır.


Bir konfor aracı olarak satın alınan klimaların, Türkiye'nin iklim koşullarına ve klimatize edilmek istenen mekana uygun seçilmemiş olması, yeterli servis desteğinin sağlanamaması, doğru montaj uygulamalarının yapılmaması gibi nedenlerle maalesef tüketicimiz mağdur olmaktadır.


Ekonomik ömrü ülkemiz koşullarında takribi 10 yıl olan klima cihazları seçiminde, ilk satın alma maliyetinin yanı sıra işletme süresince oluşabilecek maliyeti ile enerji maliyeti de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Tüketicimiz, ülkemiz koşullarında oldukça pahalı bir ürün olan klima cihazlarını satın almadan önce mutlaka küçük bir araştırma yapmalıdır. Tüketicimizin karar alma sürecine yararlı olacağını düşündüğümüz başlıklar aşağıda açıklanmaya çalışılmıştır.


Her şeyden önce klimatize edilecek mahallerde hangi tip klima cihazının kullanılması gerektiğine karar verilmelidir. Bunun için firmanın yetkili servisi tarafından keşif yoluyla aşağıdaki tespitler yapılmalıdır.


Kullanım Amacı


Tüketicinin klimayı almasındaki asıl amacı ile kullanacağı yer önemlidir. Örneğin, ev, ofis, hastane, lokanta, bilgi işlem odası vb. Özellikle yazın soğutma ihtiyacı için tercih edilen klimalardan artık ısıtma ihtiyacını karşılamak içinde faydalanılmalıdır.


Fakat kış mevsiminde ortalama sıcaklığın  0 C'nin altında kalan bölgelerde, ünitelerin sık sık defrosta girmesinden ve veriminin düşmesinden dolayı direkt ısıtma konumunda kullanılması ekonomik değildir.


Kapasite Tesbiti


Kapasite tayini, mahallin yapısı ve ısı kazancıyla doğru orantılı olup en önemli konudur. Türkiye’deki kapasite tayinlerinde genellikle mahallin metrekaresi üzerinden hesaplama yapılmakta ve hatta firmaların hazırladığı özel tablolar kullanılmaktadır.Bu tablolar belli bir referans ve yaklaşım sağlamakla birlikte kesinlik sağlamayabilir. Klima çevrimi kapalı çevrim olduğu için seçilecek ürünün verimliliğinde mahal içerisindeki hava hacmi önemlidir.


Türkiye’de genellikle binalarda kat yüksekliği 3m civarında olmakla beraber çeşitli kat yükseklikleri ile karşılaşılmaktadır. Bu nedenle daha doğru ve gerçekçi bir kapasite tayini için ısı kazancını etkileyen mahal tipi, pencere sayısı, oda yönü vb. faktörlerin göz önünde bulundurulduğu mahale has ısı kazanç hesabı yapmak zorunludur.


Tüketici tarafından gerektiğinde yetkili firmadan montaj uygunluğunun kontrol edilmesi istenmelidir.Montaj işlemi tamamlandıktan sonra yetkili servisten hizmet protokolünün alınmasına,


Montajı yapılan cihazın kullanımı hakkında gerekli teknik bilgilerin yetkili servis tarafından verilmesine ve ürün/ürünlere ait kullanım kılavuzunun tüketiciye teslim edilmesine,


Satışı gerçekleştiren bayiden garanti belgesinin mutlaka alınmasına, dikkat edilmelidir.


Aksi takdirde ürün/ürünlerin garanti durumları ispatlanamayacağından, tüketici montaj sonrası garanti şartları dahilinde oluşabilecek arızalar nedeniyle zor durumlar yaşayabilir. Garanti belgesinin onaylanarak tüketiciye verilmesi sorumluluğu, tüketicinin malı satın aldığı satıcı, acente, bayii ya da temsilciliklere aittir..Garanti süresi, malın teslim tarihinden itibaren başlar ve asgari iki yıldır. Garanti belgeleri satın alınan mala ilişkin faturanın tarih, klima sayısı ile bandrol ve seri numarasını içermek zorundadır.


Cihaz teslim edildikten sonra, tüketici tarafından düzenli aralıklarla ürün/ürünlerin bakımı yapılmalı veya yaptırılmalıdır. Düzenli bakım, cihazın ekonomik ömrünü uzatacak, enerji sarfiyatı ve verimliliğin korunmasını sağlayacaktır.


Bakım, müşterinin sorumluluğunda ve satıcı firmanın vermiş olduğu garanti şartlarının dışında olduğundan, DAHA UCUZ PERYODİK BAKIM İÇİN tüketiciler, firma yetkili servisleriyle bedeli karşılığında periyodik bakım sözleşmesi yapmaktan kaçınmamalıdırlar.4077 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanundan bir adet edinilmesini tüketicilerimize tavsiye ederiz. Bu kanunda taksitli/kampanyalı satışlar, etiket, garanti belgesi, ayıplı mallar, ücretsiz onarım, değiştirme, ticari reklam, ilanlar ile tanıtma ve kullanma kılavuzu ile servis hizmetleriyle ilgili olarak satıcılarla aranızda çıkabilecek sorunların çözümlerinde; tüketici sorunları hakem heyetlerine, tüketici sorunlarına bakmakla görevli mahkemelere, başvurabilirsiniz.


Yanlış kapasite tayinlerinde cihazdan gerekli soğutma veya ısıtma verimi alınamadığı gibi gereksiz ve aşırı hava akımı insanları rahatsız ve hasta edebilir. Örneğin, kapasitesi küçük seçilen ürünler istenen mahal sıcaklığını sağlamak için uzun süre devrede KALACAĞI için enerji sarfiyatı artacak, aynı zamanda cihaz kullanım ömrü azalacaktır.


  Uygun montaj yerinin seçimi


Ünite/ünitelerin monte edileceği yerin seçimi,


Ünitenin hava sirkülasyonu optimum sağlayacağı yere montaj edilmesi,


İç ünitenin güneş almayan bir noktada montaj yerinin seçimi,


Mahaldeki insanları rahatsız etmeyeceği ve direk üflemeyeceği yer seçilmeli,


Mahal isteğine uygun yer seçilmesi,


Mahal alt yapı özelliklerinin incelenmesi,


Üniteler arası çekilecek tesisat hattının ve işçiliğinin tespiti,


Elektrik tesisatının uygunluğu (kablo kesiti, topraklama, gerilim değişkenliği vb.),


Yoğuşma suyunun dışarı atılması için gerekli drenaj tesisatının uygunluğu,


Seçilen cihazın montajının yapılabilmesi için alt yapı ile uygunluğu kontrol edilmeli ve mutlaka onayı alınmalıdır.


Tüm bu tespitlerden sonra seçilen cihaz tipi ve kapasitesine göre satış bayisi ile yapılan görüşmede şu konulara dikkat edilmeli ve markalar arası kıstaslar yapılmalıdır.


Firma ve Marka hakkında;


Markanın tanınırlığı ve ithalatçı firmanın güvenirliği,

Satış sonrası hizmetler ve bu hizmetlerin yaygınlığı,

Yedek parça güvencesi,

Fiyat ve ödeme koşulları,

Garanti şekli ve şartları,

Cihazın teslim şekli ve süresi,
Cihaz hakkında;


Klima cihazlarının hangi uluslararası norm ve kalitede üretildiği, (Örneğin Avrupa (CE)   standartlarına uygunluğu vb.)

Cihazın hangi iklim koşuluna göre dizayn edildiği, (Heatpump cihazlarda önemlidir.)

Çektiği güç ve enerji verimliliği, (COP ve ERR değerleri kontrol edilmeli)

Gürültü seviyeleri, (Ünite veya ünitelerin konforlu bir ortam için kabul edilir gürültü düzeyleri, içerisinde olmalıdır.)

Cihaz boyları, estetiği ve dekorasyon uyumluluğu,

Klima cihazlarının sahip olduğu fonksiyonlar, (Nem alma, hava yönlendirme vb.)

Kumanda şekli ve programlanabilme özelliğinin tüketici ihtiyaçlarına uygunluğu,

Kullanım kolaylığı,

Montaj kolaylığı,

Servis ve bakım kolaylığı,

Bu tespitler sonucunda klima seçimi yapıldıktan sonra montaj aşamasına gelindiğinde aşağıdaki konulara dikkat edilmelidir.


Cihazın Montajı İçin Gelen Ekibin Yetkili Servis Olup Olmadığının Kontrolü


Tüketici, cihaz montajını mutlaka bayi tarafından gönderilen yetkili servise yaptırmak zorundadır. Aksi takdirde satıcı firma tarafından cihaz garanti kapsamı içine alınmayacağı için, montaj sonrası oluşabilecek arızalardan dolayı zor durumlar yaşayabilir. Kaldı ki, hemen hemen tüm üretici ve satıcı firmalar kendi yetkili servis ağıyla hizmet vermekte ve cihazın garanti kapsamında kalması bakımından servis ağının kullanılmasında ısrar etmektedirler.


Böyle bir durumda cihazlar garanti süresinde olsa dahi yetkili satıcı ve servis montajdan kaynaklanabilecek arıza için gerekli parçanın ücretini kullanıcıdan talep edebilir.


Tüketicilerin,


    a.  Kullanma kılavuzundaki yetkili servisler listeden servis adını,

    b.  Firma tarafından verilen yetkili servis kimlik kartını, kontrol etmeleri gerekmektedir.


Montajı yapacak yetkili servisin mutlaka firmanın servis eğitimlerine katılmış olması ve belge almış olması önemlidir.


   Montaj esnasında ise;


a. Çekilecek boru hattının yatay ve dikey mesafelerinin cihaz katalog değerlerine uygunluğu,

b. Ünite/ünitelerin servis rahat hizmet verebileceği yerlere monte edilmesi,

c. Ünite/ünitelerin sabitlemelerinin ve terazisinin uygun yapılmasına,

d. Mümkün olan en kısa mesafe ve düz hattın çekildiğine,

e. Ara tesisat bağlantısında her iki boru hattı izolasyonunun tam olarak yapıldığına,

f. Ara tesisatın uygun şekilde sabitlenmesi ve korunmasına,

g. Tesisat geçişi için açılan deliklerin uygun şekilde kapatılmasına,

h. Pencere tipi cihazlarda montaj için açılan yer ile cihaz kasası arasında kalan boşluğun uygun şekilde kapatılmasına,

i. Besleme ve kumanda kablo bağlantılarının düzgün ve izolesinin yapıldığını,

j. Ara kumanda kablosunun ses ve kamera tesisat hatlarının yakınından geçirilmemesine,

k. Ünite/ünitelerin beslenmesine ait sigortanın başka hiçbir cihaz beslenmesinde kullanılmamasına,

i. Drenaj testinin yapılmasına,

m. Drenaj hattının pis su giderine kesinlikle bağlanmamasına,

n. İlk çalıştırma ve performans testinin yapılmasına, dikkat edilmelidir.Klima cihazları iç ve dış ortamda değişik hava şartlarına maruz kalan cihazlardır. Cihazların ısı transfer yüzeylerinde meydana gelen kirlenme ve tahribatlar cihazın performansında düşüklüğe neden olur. Ayrıca cihaz içerisindeki soğutucu gazın işletme basıncında mevsime göre düzeltme yapılması gerekir. Bu nedenle klima cihazlarına yılda iki kez bakım yapılması son derece önemlidir. Bakımı yapılmayan klimaların verimi düşecek, enerji sarfiyatı artacaktır.Pek çok klima kullanıcısının ne yazık ki bilinçli olduğunu söylememiz oldukca zor. Klimamızı uzman ekip monte edip kullanmaya başladıktan sonra iş tabiki bitmiyor. Bu konuda en iyi başlangıç, üretici firma tarafından size verilen kullanma kılavuzunu tamamen ve dikkatli bir şekilde okumaktır. Genel çalışma prensipleri her ne kadar aynı olsada, her firmanın en iyi çalışma koşullarını ve önlemleri kendi ürettiği klima için bilmesi gayet doğaldır. Kullanma talimatına sadık kalmanız, daima sizin ve klimanızın güvenliği açısından önemlidir. Sonraki söylenebilecek şey şu olabilir; Nasıl arabalarımızın yıllık bakımları varsa, nasıl belli dönemlerde özel bakımları gerekiyorsa, klimalar içinde aynı şeyi söylememiz mümkün aslında. Klimamızın en çok bakım gerektiren parçalarından biri de filtreleridir. Peki filtrelerin temizleme süreleri ne kadardır? Klimanın kullanılacağı alandaki toz ve partiküllerin yoğunluğuna bağlı olarak ( ki çoğu klima size filtrelerin temizliğinin yapılması gerektiğini bir işaretle bildirir) 2 haftada bir temizlenmelidir ( Multi Sistem ve Duvar Tipi). İç ünitede bulunan filtrelerin, maksimum 2 haftada bir tozunu almamız (elektrik süpürgesi veya başka bir uygun gereçle) ve 1, en geç 1 buçuk ayda birde ılık sabunlu su ile yıkanması gerekmektedir. Yıkama işleminden sonra uygulanacak dezenfektan kimyasallar, hijyen açısından çok daha doğru bir yaklaşımdır. Özel temizleme kimyasalları kullanmanız, oluşan bakterilere karşı dezenfektasyonda daha iyi bir sonuç alınması, bakteri veya küf sebebiyle oluşan kötü kokuların giderilmesinde daha etkilidir. Filtre temizleme kimyasalları piyasadan kolaylıkla satın alınabilir. Filtre, yıkanma işleminden sonra mutlaka kurutulmalıdır. Yılda, 3 kez dış temizliğinin yapılmasıda uygun olur. Temizleme yaparken, üretici firmanın size işaret ettiği şekilde davranmanız çok daha uygun ve güvenli olacaktır. Tavan Tipi Klimalarda, filtreler gene ortamın toz durumuna ve şartlara bağlı olarak yılda 1 kez temizlenmelidir. Split ve Multi tip klimalardaki, elektrostatik filtrenin ise yılda 3-4 kez değiştirilmesi gerekmektedir. Klimanızın düzenli temizlik ve bakımınızı yapmanız hijyen için son derece önemli olduğu kadar, ondan sağlayacağınız verim için de önemlidir. Unutmayın daha verimli kullanmak demek aynı zamanda elektrik faturalarınızın daha düşük olması demektir. Sıcaklar klimasız , Klima bakımsız olmaz.Kapasitesi ve yeri yanlış seçilmiş kalitesiz bir klima cihazı sağlığımıza zarar verebilir. Hangi konumda olursa olsun klimanın rüzgarının karşısında durulmamalıdır. Klima çarpmalarının nedeni klima rüzgarının karşısında bulunmaktan kaynaklanmaktadır. Klimaların oluşturduğu rüzgarın ortamda bulunanları rahatsız etmemesi için manuel ve otomatik kanatçıklardan istifade edilmelidir. Bu kanatçıklar gerektiği şekilde ayarlanıp kullanıldığında kesinlikle herhangi bir rahatsızlık sözkonusu olmayacaktır.Klima cihazlarının sağlık açısından büyük faydalarının olduğu bilimsel otoriteler tarafından da bildirilmektedir. Özellikle yaşlılar, kalp, şeker veya astım rahatsızlığı olanlara klimatize ortamda bulunmaları tavsiye edilmektedir. Sağlık açısından ev ve işyerlerinde 23ºC sıcaklık ve %50 bağıl nem ideal koşullardır. Bu değerleri sağlayan en ideal cihazlar da klimalardır.Yeterince Soğutmuyor,   

Hava filtresinin temiz olduğunu kontrol edin. (15 günde bir temizlemeniz önerilir.)

Hava girişi veya çıkışının önünün kapalı olmadığını kontrol edin, bir engel var ise kaldırın.

Odada açık kapı ve pencere olmamasına dikkat edin, var ise kapatın. Soğutma esnasında camdan direkt güneş ışığı giriyorsa perdenizi kapatın.

Soğutma esnasında odada fazla sayıda kişi veya ısı kaynağı olmadığını kontrol edin.

Isı ayarının doğru olduğunu kontrol edin.


 Sesli Çalışıyor,

Çalışma esnasında hava üfleme sesi çok ise hava filtrenizi temizlemeniz gereklidir. Filtrenin aşırı kirli olması halinde ÖZELLİKLE ISITMADA bu ses meydana çıkar.Uzaktan Kumanda Çalışmıyor,   

İlk önce fişin prizde olduğu kontrol edilmelidir.

Kumandanın üzerindeki kilitleme (lock) basılı olmadığını kontrol edin.

Kumandanın içinde pil olduğunu kontrol edin.

Pillerin DOLU olmasına dikkat edin değilse yenisi ile değiştirin.Zaman ayarı çalışmıyor,


Ayar yapıldıktan sonra elektrik kesintisi olmadığını kontrol edin.

Fişin takılı olduğunu kontrol edin.

Elektrik kesintisi olmadığını kontrol edin.

Kumandanın içinde pil olduğunu kontrol edin.

Sigortanın atmamış olduğunu kontrol edin.

Saat ayarının doğru olduğuna bakın, Pm akşam saatini, Am sabah saatlerini ifade eder.Klima Çalışmıyor,

K
limaya enerji gelip gelmediğine bakın, sigortasını kontrol edin

Uzaktan kumandanın çalıştığını kontrol edin.

Acil durum anahtarını kullanarak test konumunda çalışıp çalışmadığına bakın.


 YANLIŞ DEĞERLENDİRMELER

Soğutma esnasında duyulan çıtırdama sesi klima gövdesinin sıcaklık değişimi sebebiyle genleşmesinden veya büzüşmesinden kaynaklanır, normaldir.


Çalışma esnasında veya kapattığınızda duyulan lıkırdı/hışırtı benzeri ses klima sisteminin içinde dolaşan gazdan kaynaklanır. 2-3 dakika süresince duyulur, normaldir.


Cihazlar çalışma düğmesine basıldıktan 2-3 dakika sonra ısıtma ya da soğutma yapar. Bu bir arıza değildir.


Kışın ısıtma yapılırken, cihazlar dış ünitedeki buzlanmayı sökmek için dış hava şartlarına bağlı olarak belirli aralıklarda defrost yaparlar. Bu esnada cihaz ısıtma yapmaz. Dış hava şartlarına bağlı olarak defrost süresi 4-7 dakika sürebilir, bu bir arıza değildir.


Tüm bunları özetlersek

1. Klima cihazlarının montajı yetkili servislere veya usta tesisatçılara yaptırılmalı. Montaj sırasında garanti şartlarına uyulmalı.

2. Klimaların veriminin ve ömrünün artması için periyodik bakım ve kontroller yaptırılmalı.

3. Pencere tipi, split ve portatif klima gibi küçük cihazlarda kullanılan hava temizleme filtreleri belli aralıklarla temizlenmeli.

4. Klima kullanımında ürünün kullanım kılavuzları ve satıcı firmanın tavsiyeleri dikkate alınmalı.

5. Klima amaç dışı (örneğin kurutma, yiyecek/içecek soğutma/ısıtma) kullanılmamalı.

6. Şartlara ve sağlık koşullarına uygun olacak şekilde ayarlanmalı veya ayarlatılmalı. (Yazın iç sıcaklığın dış sıcaklıktan 7-8 C düşük olması yeterli konforu sağlar.)

7. Gerek iç, gerekse dış tarafta hava giriş ve çıkışlarına akışı engelleyecek herhangi bir cisim konulmamalı.

8. Montaj sırasında gerekli mesafenin bırakılmasına dikkat edilmeli.

9. Soğutulan mekana çok miktarda güneş geliyorsa perde, panjur vb. ile güneşten gelen ısı mümkün olduğunca azaltılmalı.

10. Duvar, tavan, pencere ve zeminin mümkün olduğu kadar çok ısı yalıtımlı olması kışın daha ucuz ısınmayı, yazın daha ucuza serinlemeyi sağlar ve konforu artırır.

11. Klima kullanılan odaların kapı ve pencereleri mümkün olduğunca kapalı tutulmalı.

12. Klima cihazının yerini seçerken odada insan, hayvan, bitki bulunan yerlerin hava akımından uzun süre doğrudan etkilenmeyecek bir yer olmasına dikkat edilmeli. Soğuyan hava aşağı doğru hareket eder. Klima işlevinin tam kapasiteyle gerçekleşmesi ve odada sıcaklık dağılımının eşit olması için klima havayı eşit dağıtabileceği bir konumda monte edilmeli.Sadece “bir klima cihazım olsun” mantığı ile hareket edilmemeli, kalitesi kanıtlanmış ürünler tercih edilmelidir. Uzun yıllar beraber olacağımız klimayı satan firmanın tüketici memnuyetini ilke edinmiş, tüketicisini bilgilendiren, keşif ve montaj hizmetini sorunsuz gerçekleştirebilen, servis ağı güçlü, kaliteden taviz vermeyen bir firma olmasına dikkat edilmelidir.


Klima satın alırken kullanılacak cihazın modeli tercihi ve kapasitesi hakkında uzman kişilerin tavsiyeleri dikkate alınmalıdır.Isıtılması ve soğutulması düşünülen alanın ısı kayıplarının ne kadar olduğu, hangi model klimanın kullanılması gerektiği önemlidir. Elektrik enerjisini konfora dönüştüren cihazlar olarak da tarif edebileceğimiz klimaların ısıtma ve soğutma kapasiteleri binanın yapısına, iç ve dış ortam şartları gibi birçok parametreye bağlıdır ve mutlaka uzman kişiler tarafından hesaplanmalıdır. Teknik etüd yapılmadan kullanılan cihazlardan tam verim alınamayacağı gibi maliyet ve işletme bedelleri de daima yüksek olacaktır.Klima cihazları iç ve dış ortamda değişik hava şartlarına maruz kalan cihazlardır. Cihazların ısı transfer yüzeylerinde meydana gelen kirlenme ve tahribatlar cihazın performansında düşüklüğe neden olur. Ayrıca cihaz içerisindeki soğutucu gazın işletme basıncında mevsime göre düzeltme yapılması gerekir. Bu nedenle klima cihazlarına yılda iki kez bakım yapılması son derece önemlidir. Bakımı yapılmayan klimaların verimi düşecek, enerji sarfiyatı artacaktır.


Klima cihazlarınızı bilinçli olarak kullanabilmeniz ve en iyi verimi en az maliyetle alabilmeniz için 4449990 numaralı telefondan hiç bir ücret ödemeden AIRFEL müşteri hizmetleri Klima, Kombi, Radyatör gibi konularda tüm sorularınızı cevaplamaktadırlar.A sınıfı klima, G sınıfı klima ile aynı soğutma ve/veya ısıtma kapasitesinde çalışırken (örnek12.000 Btu/h); G sınıfı klimaya göre daha az elektrik enerjisi harcar.
A Sınıfından G sınıfına doğru (B-C-D-E) elektrik sarfiyatı artarken enerji verimlilik oranı azalır.
Kapasitelerine göre klimaların yaklaşık olarak harcadıkları elektrik enerjisi aşağıda belirtilmiştir:
9.000 Btu/h : 980 Watt, 12.000 Btu/h : 1.250 Watt,
18.000 Btu/h : 2.080 Watt, 24.000 Btu/h : 2.700 Watt.

Dış hava sıcaklığı 5ºC’ den aşağı indiğinde klima çalışır fakat verimi düşer. Randıman alabilmek için oda sıcaklığının 20-22ºC aralığında seçilmesi gerekmektedir.

D
ış hava sıcaklığı 43ºC’ yi aştığında klima çalışır fakat verimi düşer. Randıman alabilmek için dış ünitenin direkt güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde gölge bir yere monte edilmesi faydalı olacaktır.Klimanın kapasitesine göre değişiklik göstermektedir. Genellikle 16 ile 20 amper arasında değişmektedir.Genellikle  klimalarda heat pump özelliği standart olarak bulunmaktadır.Klimalar marka ve  modellerine göre kumanda fonksiyonları değişmektedir. Kumanda fonksiyonları hakkında detaylı bilgi almak için klimanızın kullanma klavuzlarını inceleyebilir, veya Klimanızı aldığınız markanın Müşteri İletişim Merkezimizi arayabilir, ya da Yetkili Servislerine başvurabilirsiniz.

Airfel Klimaları için 4449990 numaralı Müşteri Hizmetlerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.Anti Bakteriyel  Split klimalarda anti bakteriyel malzemeden imal edilmiş partikül filtresi ve C vitamini ile yoğunlaştırılmış bio screen olarak isimlendirilen anti bakteriyel filtre bulunmaktadır.Airfel Klimalarında bakteri üretmeyen yani anti bakteriyel malzemeden imal edilmiş partikül filtreleri bulunmaktadır. Bu filtreler EU 05 normundadır.Yetkili Servislerimiz tarafından ücretli olarak yapılmakta olan klima yıllık bakımını her yıl

yaptırınız. Müşterilerimizin klimalarına yapması gereken bakım kullanım yerine göre değişkenlik göstermekle birlikte konutlarda 30-45 günde bir filtreleri ılık su ile temizlemektir. Klimanın gaz ve yağ bakımlarının Airfel Yetkili Servisi tarafından yapılması gerekli olup, ücretlidir.Elinizdeki klima kullanma klavuzunda kumanda cihazının kullanımı ilgili olarak gerekli bilgiler bulunmaktadır. Sıcak konum için, mode tuşundan güneş işareti , soğuk konum için ise mode tuşundan kar işareti seçilip ve – işaretlerinden istenilen derece ayarlanır. Daha detaylı bilgi için, lütfen en yakın Yetkili Servisimize başvurunuz, ya da Müşteri İletişim Merkezi’mizi arayınız.Negatif iyon üreten enjektörlerin üzerinden geçen pozitif yüklü toz zerrecikleri, negatif iyonların üzerine yapışır. Bu sayede filtre tarafından kolaylıkla tutulur ve iç mahale kirli havanın girmesi engellenir. Tozlardan arınan hava, negatif iyon olarak yüklü olarak ortama yayılır ve iç hava kalitesini yükseltir. Negatif iyonlar, solunan havada ferah ve taze bir hava sirkülasyonu oluşturarak rahat hissetmenizi sağlar.Klimanızı soğuk havalarda heat pump modunda çalıtırdığınızda eğer dış hava sıcaklığı 23ºC civarındaysa ve hava nemli (veya yağmurlu) ise klimanızın dış ünitesi termodinamik kanunlar çerçevesinde karlanacaktır. Bu normal bir durumdur. Klima cihazınız defrosta geçerek birkaç dakika içinde bu buzlanmayı çözecektir. Ayrıca kış aylarında dış hava sıcaklığı 5 derecenin altına düştüğünde; defrost işleminin yapılmaya

başlanması ve bitişi sırasında, dış ünitede gazın yön değiştirmesinden (dört yollu vananın yöndeğiştirmesi sebebiyle) kaynaklanan ses normaldir.

Karlanmayı nasıl giderebilirim?

Klimayı kapatıp karlanmanın çözülmesini bekleyiniz.Heat pump yani ısıtma modunda kullanılan split klimalar çalışma konumundayken; kullanıcı tarafından set edilen ayar sıcaklığına ulaştığında kompresörlerini off (kapalı) konumuna çevirirler. Ancak üfleme sıcaklığının 44–48 °C derece civarında olmasından ötürü ve bu sıcaklığın klima plastik aksamına zarar verme olasılığı bulunmasından dolayı split klima cihazları oda sıcaklığı ile üzerlerinde bulunan ısıl yükü atarlar.

Bu sırada klima iç ünitesinden üflenen havanın sıcaklığı oda sıcaklığı olmaktadır. Ancak, kullanıcı vücut ısısı klimanın ısıtmış olduğu oda sıcaklığına adapte olduğundan 36– 37 °C’nin altındaki sıcaklık değerini soğuk hava hissi olarak algılamaktadır.

Duvar tipi split klimalar ısıtma konumunda çalışırken kullanıcı tarafından set edilen ortam sıcaklığı 25 °C seçilmesi halinde bu durum oluşmamaktadır.Heat pump modunda klimanızın dış ünitesinin su damlatması normaldir. Klimalar yazın (soğutmamodunda) iç üniteden su tahliyesi yapar ve bu su bir hortum aracılığıyla dışarı atılır. Aynı şeklide,kışın da (ısıtma modunda) dış üniteden su tahliyesi normaldir.Klimalar belli bir ses seviyesinde çalışmaktadır. Bu ses, dış ünite motor sesi veya titreşimden, montaj yapılan satıh yüzeyden kaynaklanan ses olabilir. Ses rahatsız edici seviyede ise Yetkili Servisimize başvurunuz.Klimadan koku geliyor ise ortamdan kaynaklanan (yemek,toz,ahşap mobilya, vs. olabileceği gibi) filtresi kirlenmiş ve/veya bakım yapılması gerekli olabilir. Filtrenin temizliği kullanıcı tarafından yapılmalıdır. Sorun giderilemez ise için Yetkili Servisimize başvurunuz.Klimanızın filtrelerinin değişimi bulunduğunuz bölge ve dış ortam koşulları ile yakından ilgilidir. Şehir merkezi ya da araç trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde turuyorsanız filtrelerin değişimi daha sık yapılmalı. Bir çok klima cihazının filtre kirlili ve değişimi için sizi uyaran ışık vardır.

Tek bir cihaz yardımı ile, bir iç ve bir dış üniteden oluşan klima ile iki farklı odanın ısıtılıp, soğutulması tavsiye edilmiyor tabi ki bu klima multisplit sistem ( bir dış ünite ve 1-2-3-4 iç üniteden oluşan cihazlar) olduğunda bu durum geçerli değildir. İki odanın tek kapısı olması ya da biri, birine yakın olmaları bir nevi çözüm olabilir, bu durumda klimanızın da kapasitenizi göz önüne almalısınız. Klima her iki odaya yetecek kapasitede olmalı. Doğal olarak hava akımı bir odadan diğerine geçecektir, tek sorun iki odadaki sıcaklık ve soğukluk derecelerindeki farklılık olacaktır.

Garanti sadece klimanın montajını yapan firma tarafından verilmektedir. Firma temsil etmeyen bireyler ile iş yapmanız durumunda ileride doğacak herhangi bir arıza durumunda cihazınız garanti kapsamında olduğu halde bile bu türden masrafları kendi cebinizden karşılamak zorunda kalacaksınız. Eğer arkadaşınız doğabilecek sorunları ve bu sorunların giderilmesi için kullanılacak işçilik, malzeme ve yedek parça garantisi veriyor ise yaptırabilirsiniz, genelde bu tur durumlar yılların arkadaşlığının bozulmasından başka bir tasarruf sağlamazlar.

Yapacağınız montaja garanti verebiliyorsanız tabi ki EVET. Pencere ve Mobile tipi klimalarda bu projeyi gerçekleştirmeniz mümkün olabilir, diğer klima türleri için ısı uzmanına bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

Inverter klima oda yüküne bağlı olarak kompresör devrini kontrol edip soğutma/ısıtma kapasitesini değiştirebilen klimadır.

Split Klimalar dünya çapında yaygın olarak kullanılmakta. Özellikle Avrupa ve Japonya’da ilk tercihtirler. Split klimaların yaygın olarak kullanılmasındaki başlica nedenler ; teknoloji, alan, ses seviyesi ve enerji tasaruflu olmalarıdır.

İkinci Dünya Savaşından sonra, modern klima cihazları yaygın olarak ABD tarafından dünyaya tanıtıldı. Fakat geleneksel merkezi sistemlerde kanal sistemi zorunluluğu ve pencere tipi klimalar bir çok ülke icin çok pratik değildi, özellikle yaşama alanları (evlerin, binaların) dar olan Japonya gibi ülkelerde. Benzer pratik kullanım sorunları ve yükselen enerji talebinin artması nedeniyle, düşük maliyetli, yüksek enerji tasaruflu ve daha sesiz çalışan split klima sistemlerinin geliştirilmesine neden olmuştur.

Sessiz – A sınıfı split klimaların bir coğu sadece 26 dB(A) calışmaktadır. Kanal yok – duvar kirmaniza ve maliyeti yuksek kanal sistemine gerek yok Efektif soğutma/ısıtma – sadece kullanılan alanı ısıtıyor/soğutabiliyorsunuz. Kontrol sizin elinizde. Pencereniz kapanmıyor – geleneksel pencere tipi modeler pencerenizi kapatıyor, estetik açıdan daha hoş görünüm sağlıyor ve manzaranız kapanmıyor.Klima cihazınızın ısınma sezonu öncesi bakımını yaptırınız.

Dışarıdan gelen soğuk hava kaynaklarının yalıtımını yaptırınız.

Pencere ve kapılarınızda hava sızdıran yerleri belirleyin.

Kış aylarında pencerelerinizin perdelerini kapalı tutunuz.

Gündüzleri, güneş ışığını doğrudan alan pencerelerinizi açık tutunuz.

Ev/Bina yalıtmak için cam yünü, plastik köpük gibi malzemeler kullanın.

İç mekan sıçak hava kaçaklarını önleyin.

Klimanızda gece-gündüz ve saatlere göre ayar yapma olanağı sağlayan otomatik kontrol sistemlerini kullanın.Heat pump (ısı pompası) teknolojisi ile hem ısıtma, hem de soğutma yapmak mümkündür; Bahar ve yaz mevsimi gibi sıcak günlerde odanızın içindeki ısıyı dışarıya transfer eder, bu esnada içeriyi soğutmuş olur. Serin ve kış günlerinde ise klima cihazınız bunun tam tersini yapar; ısı enerjisini dışarıdan içeriye doğru pompalayarak içeriyi ısıtır. Dış ortam soğukken içeriye ısı enerjisinin transfer edilebilmesi sizlere tuhaf gelebilir ama çok düşük ortam sıcaklıklarında hatta donma derecesinde bile içeriyi ısıtacak bir ısı transferi yapabilmek mümkündür. Soğutmaya göre daha zor ve daha fazla enerji harcamayı gerektirir. Teknolojik olarak Daikin marka ev tipi split klimalar ısıtma modunda dış ortam sıcaklığı -100C’ye kadar çalıştırılabilir. Hatta daha düşük şartlarda çalıştığı gözlemlenmiştir fakat garanti şartları -10 0C’ye kadar geçerlidir. Bu özelliğiyle Daikin klimalar endüstride dış ortam sıcaklığı -100C’ye kadar ısıtma modunda çalıştırılabilen ve bu esnada enerji verimliliği en yüksek olan klimalardır.

 

 RSS Girişler  RSS Yorumlar


Klima, Klima Fiyatları

Firma Rehberi, Firma Ekle, Firma Kaydet


Şu an sitede 214 ziyaretci bulunmaktadır.
Designed by IDS